Ławki parkowe to nieodłączny element krajobrazu terenów zewnętrznych. Ich funkcją jest zapewnienie użytkownikom parku komfortowego odpoczynku. Współczesne katalogi produktowe pełne są rozwiązań w zakresie obiektów małej architektury, różniących się od siebie nie tylko materiałem, z jakiego są wykonane czy wymiarami, ale także estetyką. Warto jednak pamiętać, że ławka, umieszczona na zewnątrz, powinna być odpowiednio zabezpieczona przed niszczeniem w wyniku działania wilgoci czy promieni słonecznych.
Jak zatem sprawdzić, który produkt wyróżnia wieloletnia trwałość? Podstawową kwestią są materiały, z jakich ławka jest wykonana. Metalowa konstrukcja powinna być odpowiednio zabezpieczona przed korozją, drewno natomiast musi być pokryte impregnatami, chroniącymi przed działaniem czynników biologicznych, wilgoci czy promieni UV. Na trwałość obiektów małej architektury parkowej wpływa także sposób ich mocowania, uniemożliwiający wandalom zniszczenie ławki czy jej kradzież.
Ławki parkowe drewniane
Zacznijmy od najczęściej stosowanego rozwiązania, jakim są ławki parkowe drewniane. Produkowane są z materiałów wysokiej jakości, zabezpieczonych przed działaniem czynników zewnętrznych. Ich konstrukcją jest metal, natomiast siedzisko oraz oparcie wykonane są z elementów drewnianych, malowanych na dowolny kolor.
Często, szczególnie w miejscach o zabytkowym charakterze, stosuje się ławki parkowe żeliwne, które także posiadają elementy drewniane. To nie tylko estetyczne, ale i bardzo trwałe rozwiązanie. Obiekty te doskonale wpisują się również w przestrzenie miejskie, szczególnie starówki czy dzielnice historyczne.
Nowoczesne ławki parkowe
Coraz powszechniejsza staje się aranżacja przestrzeni publicznych w minimalistyczny sposób, w czym pomagają nowoczesne ławki parkowe. Wyróżnia je oszczędność w zakresie formy oraz kolorystyki. Mogą przybierać różne kształty, dopasowane do indywidualnego projektu terenów zielonych, a także przeznaczenia. W przypadku ławek parkowych często stosowanym materiałem jest metal.
Stal nierdzewna lub ocynkowana, a następnie pomalowana farbą o niemal dowolnym kolorze, idealnie sprawdza się w nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeniach. Rozwiązanie to jest także popularne na placach zabaw, gdzie liczy się nie tylko efekt estetyczny, ale przede wszystkim bezpieczeństwo oraz trwałość poszczególnych elementów wyposażenia.
Decydując się na inwestycję w ławki parkowe, w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować, z jakiego materiału powinny być wykonane. Należy pamiętać, aby były to surowce przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych, deszczu, śniegu oraz intensywnego promieniowania UV. To gwarancja trwałości oraz wieloletniej estetyki ławek.