Ławki uliczne, miejskie, parkowe mają przede wszystkim umożliwiać przechodniom odpoczynek. Bardzo często są również miejscem spotkań mieszkańców i ważnym elementem krajobrazu miejskiego. Muszą więc wyróżniać się nie tylko solidną i wytrzymałą konstrukcją, ale i estetycznym wyglądem.
Ławki uliczne zapewniają możliwości siedzenia na wolnym powietrzu. Są stałym elementem przestrzeni miejskiej, występują w parkach, na skwerach, placach, przy parkingach i w innych często uczęszczanych przez ludzi miejscach. Dostępność ławek w dużej mierze wpływa na atrakcyjność danej przestrzeni, która może stać się miejscem spotkań i odpoczynku.
Siedzenia urbanistyczne powinny stanowić integralną część zagospodarowania placu. Jako atrakcyjne miejsce do odpoczynku, muszą być odpowiednio ukształtowane, szerokie i wygodne. Co więcej, powinny zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom, a także wytrzymałość oraz trwałość. Wiele zależy w tym przypadku od doboru materiałów, z których wykonane są ławki.
Kwestie takie jak m.in. wygoda użytkowania, trwałość i wytrzymałość ławek w dużej mierze zależą od materiału, z jakiego zostało wykonane siedzisko. Bardzo często w przestrzeni miejskiej występują ławki drewniane. Siedzisko z drewna najczęściej połączone jest z elementami z żeliwa, stali lub betonu. W przypadku tego materiału bardzo ważne jest regularne wykonywanie zabiegów konserwujących. Zaletą tych ławek jest przede wszystkim wygoda użytkowania oraz estetyczny, naturalny wygląd.
Ławki uliczne ze stali są wyjątkowo wytrzymałe, odporne na korozję i działanie czynników atmosferycznych. Są bardzo popularne, głównie ze względu na trwałość. Obecnie produkuje się bardzo estetyczne ławki stalowe, które doskonale wpisują się w nowoczesny design miejski. Doskonałe właściwości wykazują ławki ze stali nierdzewnej, które są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu mogą służyć w przestrzeni miejskiej przez bardzo długi czas w nienagannym stanie.