Drewniane ławki parkowe doskonale odnajdują się nie tylko w miejskich alejkach, ale i w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepiej wykonane meble wymagają okresowej konserwacji. Drewno narażone na wpływ czynników atmosferycznych, jeżeli przez długi czas ma zachować wysokie walory estetyczne wymaga szczególnej uwagi.
Konserwacja: drewniane ławki parkowe
W zależności od tego, z jakiego drewna są wykonane ławki, będziemy wybierać inny sposób konserwacji. Wśród najczęściej wybieranych ławek parkowych znajdują się meble wykonane z drewna egzotycznego, drewna rodzimego liściastego lub iglastego.
Konserwacja ławek parkowych powinna być planowana co najmniej raz w roku (lepiej dwa razy w roku). Oprócz konserwacji samego drewna sprawdzamy stan całej ławki. Dokręcamy śruby i patrzymy, czy poszczególne elementy nie są wystrzępione, popękane lub oderwane. Jeśli coś nas niepokoi, od razu powinniśmy naprawić szkodę. Ponadto przed samym procesem konserwacji suszymy drewno. Nie zajmujemy się nią, gdy ławki parkowe są mokre. Wilgotne drewno źle absorbuje impregnaty.
Ławki parkowe lakierowane
Pierwszym typem są ławki lakierowane. Raz do roku należy zetrzeć starą warstwę lakieru z drewna. Najpierw wilgotną ściereczką czyścimy całą ławkę i suszymy ją. Następnie sięgamy po papier ścierny i za jego pomocą ścieramy stary lakier. Przecieramy ławkę, usuwając pył. Następnie sięgamy po lakier lub lakierobejcę i w zależności od zaleceń producenta, nakładamy nową warstwę.
W ten sposób konserwujemy. Tak wyczyszczona i zakonserwowana ławka może poczekać do kolejnego sezonu. Nowoczesne ławki miejskie, przy prawidłowej pielęgnacji zachowują swoją estetykę na wiele lat.
Ławki parkowe: drewno rodzime i egzotyczne
Ławki parkowe wykonane z drewna egzotycznego początkowo czyścimy. Korzystamy z wilgotnej szmatki lub specjalnych środków czyszczących do drewna. Następnie dokładnie ją suszymy. Po wymyciu sięgamy po papier ścierny i polerujemy drewno, które może być szorstkie. Suchą szmatką usuwamy pył i sięgamy po olej do impregnacji. Po upływie czasu wyznaczonego przez producenta, bawełnianą szmatką zbieramy nadmiar oleju.
Konserwacja ławek parkowych z drewna rodzimego również rozpoczyna się ich czyszczeniem. W zależności od stopnia zabrudzeń sięgamy po wilgotną szmatkę lub specjalny preparat. Następnie papierem ściernym wygładzamy szorstkie drewno i strzepujemy pył. Na koniec sięgamy po impregnat do drewna i czekamy, aż ławka wyschnie. Na koniec nakładamy powłokę nawierzchniową zgodnie z zaleceniami producenta. Okresowa konserwacja jest zakończona. Zaniedbanie konserwacji lub jej niewłaściwe wykonanie w krótkim czasie sprawi że elementy drewniane będą nadawały się już tylko do wymiany.