Ławki, kosze na śmieci, kwietniki czy huśtawki to elementy małej architektury, jakie można spotkać w każdym mieście. Pełnią nie tylko użytkową, ale także ważną estetyczną funkcję, kształtując wygląd przestrzeni publicznej. Wykorzystywane są zarówno w parkach, jak i przy chodnikach czy ulicach. Dziś można spotkać nowoczesne i stylowe rozwiązania w zakresie małej architektury, które idealnie wpisują się we współczesne trendy architektoniczne.
Warto dodać, że mała architektura ma swoją definicję w prawie budowlanym. Ustawa w artykule 3 precyzuje, że do małej architektury zalicza się niewielkie obiekty, w tym posągi, wodotryski oraz obiekty użytkowe służące codziennej rekreacji i utrzymaniu porządku, takie jak: piaskownice, huśtawki, drabinki czy śmietniki. Lista ta nie jest oczywiście zamknięta i obejmuje znacznie szerszy katalog obiektów, jakie montowane są na terenach zewnętrznych.
Obiekt małej architektury – co to?
Nawiązując do wcześniej przywołanej definicji, opisującej obiekt małej architektury, warto wskazać, co to jest konkretnie. Mając na myśli przestrzeń publiczną, będą to z pewnością kosze na śmieci, ławki parkowe czy kwietniki. Montowane są zwykle na stałe, poprzez ich zabetonowanie lub przykręcenie do podłoża. Jak wspomnieliśmy, pełnią zarówno użytkową, jak i estetyczną funkcję.
Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie proponują różnorodne wersje obiektów małej architektury, często łączące się ze sobą. Przykładem są choćby ławki, które mogą być integrowane z koszem na śmieci, stojakiem rowerowym czy kwietnikiem. Obiekty takie najczęściej spotykamy w parkach miejskich, ale także na przystankach czy terenach rekreacyjnych. Różnorodność estetyczna obiektów małej architektury sprawia, że doskonale wpisują się zarówno w nowoczesne, jak i zabytkowe przestrzenie.
Mała architektura miejska
Aby mała architektura miejska doskonale spełniała swoją funkcję, powinna być dopasowana do przeznaczenia terenu, na którym ma się znaleźć. W przypadku parków najważniejszym elementem będą z pewnością ławki, zapewniające komfortowy odpoczynek. Mogą one przybierać różne formy – z oparciem lub bez czy z dodatkowymi podłokietnikami. Innym elementem kształtującym przestrzeń parkową są także kosze na śmieci, które najczęściej wykonywane są z metalu łączonego z bejcowanym drewnem.
Istotną kwestią jest jakość poszczególnych obiektów. Wykorzystywane są na zewnątrz, dlatego niezbędne jest zastosowanie trwałych materiałów, odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Elementy metalowe powinny być właściwie zabezpieczone, czyli wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowane, a następnie pokryte warstwą farby. Podobne wymagania musi spełniać drewno. Jego właściwe zabezpieczenie uchroni ten materiał przed rozsychaniem i pękaniem.
Mała architektura stała się częścią miejskiego krajobrazu. Dbając o wygląd przestrzeni publicznej, warto wyposażyć ją w obiekty, które nie tyko pozytywnie wpłyną na estetykę, ale także zwiększą funkcjonalność terenów miejskich.